Kedves Látogató!

Az oldal jelenleg megújítás alatt áll, ezért előfordulhat, hogy nem a legfrissebb információkat tartalmazza.

Kérjük jöjjön vissza később!

A területi védelem színe és fonákja
XVII. Népi Építészeti Tanácskozás
Békés, 2010. szeptember 30-október 2.

Két tanácskozási nap, egy nap tanulmányút, 21 előadás, összesen százhúsz résztvevő – ezek a számok jellemzik a szeptember-október fordulóján lezajlott tizenhetedik békési Népi Építészeti Tanácskozást, melynek fővédnökségét dr. Fazekas Sándor Vidékfejlesztés Miniszter vállalta. A nyitóülésen Izsó Gábor Békés polgármestere, Erdős Norbert a terület országgyűlési képviselője Nagy Gergely az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság elnöke, Dukrét Géza a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság elnöke és levélben Tamási Judit a KÖH mb. Elnöke köszöntötte a tanácskozást és résztvevőit.
A kitűzött téma, a népi építészeti emlékek területi védelme, ennek eredményei és problémái, visszhangra lelt. Az előadók: Balega, Alexander, Beszédes Valéria, Fáy Dániel, Fehér Judit, Fejérdy Tamás, Filep Antal, Furu Árpád-Balassa M. Iván, Istvánfi Gyula, Kéri Ildikó-Kéri Gáspár, Kerner Gábor, L. Balogh Krisztina, Németh Katalin, Pataky Emőke, Szablyár Péter, Szabó Zsombor, Sztrémi Zsuzsa, Tamáska Máté, Tanai Péter, Virányi Zsolt, Wirth Péter és Zsanda Zsolt a felkérésnek megfelelően párban, vagy akár többen is egy-egy településsel, területtel foglalkoztak – más-más megvilágításban. Hollókő, Torockó, Jósvafő, a Balaton-felvidék, Táp, Hajdúböszörmény voltak az előadások témái, de szólt előadás az Érmellékről, a Vajdaságról és Szlovákia a mieinkhez nagyon hasonló eredményiről és nehézségeitől.
A nagyrészt a határ túloldalán lévő Érmellék megismerése volt a két tanácskozási nap közé illesztett tanulmányút célja, melynek népszerűségét bizonyítja, hogy két autóbuszt kellett indítani. Gálospetriben a Tájházat, Értarcsán és Szalacson a pincéket nézték meg a részvevők, az utóbbi helyen a frissen, a tanácskozásra elkészült zsellérházat avattuk fel – ezeknek az eseményeknek Kéri Gáspár volt a házigazdája. A határ innenső oldalán Pataky Emőke mutatta be Létavértesen a Mosontakerti szőlőhegy építményeit. A tanulmányút szakmai vezetője Dukrét Géza és Balassa M. Iván volt.
Megújult formában jelent meg a tanácskozás idejére Balassa M. Iván és Dobosyné Antal Anna szerkesztésében az előző, a XVI. Népi Építészeti Tanácskozás előadásait közreadó kötet és társszerkesztőként közreműködtek a MŰEMLÉKVÉDELEM 2010-es 4., népi építészeti témájú, szintén az összejövetelre megjelent  számának összeállításában.
A szervezők, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága Népi Építészeti Szakbizottsága tagjai: Balassa M. Iván, Dobosyné Antal Anna, Dobos Albert, Széphegyi László és Molnárné Tarkovács Márta, Békés városból Csökmei László, Koszecz Sándor és Túri Andrea és az ICOMOS titkárság részéről Pakulár Ibolya munkájának köszönhetően sikerült egy olyan tanácskozást lebonyolítani, amely nemcsak szakmailag volt rendkívül fontos és eredményes, hanem amellyel a résztvevők is messzemenően elégedettek voltak. Ezért nem tűnik túl merésznek, ha a következő Békési Tanácskozás, a tizennyolcadik valószínű időpontját is kitűzték – 2010. szeptember 27-29. közöttre. 
A Tanácskozás támogatói: Nemzeti Kultúrális Alap, ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság, Békés Városi Kulturális Központ, Békés Város, Kulturális Örökségvédelmi Hivatal

A tanácskozásról készült klipet Dobos Albert készítette 
https://www.youtube.com/watch?v=cejYDGqFJfM

A fényképeket készítették: Dobos Albert, Lázár Gabriella, Örsi Károly

Román András Dokumentációs Központ