Az ICOMOS 1965-ben létrehozott civil szakmai szervezet, amelynek szerepe meghatározó a világ műemlékvédelmében. Az ICOMOS által kidolgozott irányelveket a legtöbb ország átülteti saját műemlékvédelmi gyakorlatába. A nemzetközi fórumon is tevékenyen dolgozó tagok saját országukban nemzeti bizottságokat alkotnak. Feladatuk a nemzetközi és hazai műemlékvédelmi elvek összhangjának megteremtése. Szakembereket delegál a nemzetközi szakbizottságokba és saját problémái megoldására nemzetközi szakembereket igényelhet. Az UNESCO 1972-es Világörökség Egyezménye alapján a párizsi titkársággal működő UNESCO Világörökség Bizottság állandó műemlékvédelmi – kulturális örökségvédelmi szakértő intézménye.
 
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága a nemzetközi szervezet egyik legnagyobb taglétszámú, befolyásos tagszervezete. Tagjai a magyar műemlékvédelem meghatározó szakemberei. Építészek, régészek, művészettörténészek, kertépítészek, restaurátorok, történészek, vegyészek, geológusok, statikusok és a műemlékvédelemhez kapcsolódó minden más szakág képviselői vesznek részt munkájában. Az ICOMOS nemzetközi szakbizottságai munkájában folyamatosan részt vesznek az ICOMOS MNB által delegált tagok. Az európai ügyekért felelős alelnököt a magyar ICOMOS adta Fejérdy Tamást személyében, aki 2005-től 2008-ig töltötte be ezt a tisztséget. Az ICOMOS MNB számos tagja kapta meg az ICOMOS Tiszteletbeli tagja (Honorary Member of ICOMOS) megtisztelő címet.
 
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság célja, hogy a magyar műemlékvédelem is elfoglalhassa a hazai kultúrában az őt megillető helyet. Ennek érdekében az ismeretterjesztés, a szakértés, a publikációk, a megfelelő állásfoglalások kialakítása egyre nagyobb szerepet kell, hogy kapjanak a szervezet életében. Az egész világon megfigyelhető változások miatt itthon is egyre fontosabbá válik értékeink szakszerű védelme. Nemzetközi fórumokon pedig megfelelő súllyal kell felvonultatni. eredményeinket. Számos épített környezeti, kulturális örökségi értékünk még ma is kihasználatlan, feltáratlan, más esetekben a gondatlanság, az átgondolatlan fejlesztések miatt kerülhetnek különös veszélybe.
 
Az ICOMOS MNB számára kiemelten fontos olyan együttműködők és támogatók felkutatása, akik azonosulni tudnak a műemlékvédelem célkitűzéseivel és helyzetükből adódóan lehetőségük van szakmai és pénzügyi támogatás nyújtására is.

 

 

 

 

Román András Dokumentációs Központ