Kedves Látogató!

Az oldal jelenleg megújítás alatt áll, ezért előfordulhat, hogy nem a legfrissebb információkat tartalmazza.

Kérjük jöjjön vissza később!

NYILATKOZAT
a Győr, Dunakapu tér mélyparkoló tervezetéről

Különféle híradásokból tudomásunk van a győri Dunakapu tér  tervezett rendezéséről, rehabilitációjáról– és arról is, hogy milyen történeti jelentőséggel bír ez a fontos műemléki helyszín. A térnek az egymásra rétegződő történeti rétegekben megnyilvánuló jelentőségét csak tovább fokozza, hogy beletartozik a „Római Birodalom határai” nemzetközi világörökségi helyszínnek a magyarországi limes-szakaszába, ennek a világörökségi várományosi helyszínnek frissen meghatározott győri „magterületébe”, így ezzel a Dunakapu tér a világörökségi címre javasolt és előterjesztés alatt lévő Limes rendszer egyik fontos eleme. A jelenleg EU támogatású projekt keretében készülő világörökségi jelölés, egyben a Limes egész dunai szakasza (Danube Limes) éppen a közelmúltban kapta meg az EU Duna Stratégián belül a megtisztelő, egyben súlyos kötelezettségeket is jelentő „zászlós-projekt” minősítést.
A tér területén és környékén előkerült leletek alapján ezen a helyen nagy biztonsággal a római erőd melletti katonai vicus, polgári település maradványai várhatók. Ugyanitt jól ismert Győr reneszánsz erődrendszere. Mindkettő fontos régészeti-műemléki együttes. Valószínű, hogy a téren a kora újkori erőd maradványai mellett jelentős római lakó- és egyéb épületek kerülhetnek elő, és a középkori erődítés maradványait sem lehet kizárni.
Nagy felelősséggel jár tehát ennek a történeti értékeket hordozó, magába rejtő helyszínnek az egyébként kétségtelenül indokolt megújítása: pontosabban az, hogy az milyen hatással van e helyszín régészeti és műemléki értékeinek megőrzésére. E tekintetben jogos aggodalomra ad okot a tér felújítási programja keretében az erre a helyre tervezett (többszintes) mélygarázs. Megvalósulása esetén az előzőkben említett – Győr várostörténete szempontjából is különösen fontos – értékeket veszélyeztethet. Amennyiben a mélygarázs építése történeti értékek elpusztításával járna, az súlyosan megkérdőjelezné a világörökségi pályázat sikerét is. 
Az ICOMOS-nak, mint a Világörökség Egyezményben nevesített Tanácsadó Testületnek Magyar Nemzeti Bizottságaként kiemelt figyelemmel követjük a Dunakapu tér felújítását – a győri Városvezetés nyilatkozati szerint is – megelőző régészeti feltárásnak az eredményeit. Bízva abban, hogy a most valószínűsített örökségi értékek napvilágra kerülése esetén Győr Városa elkötelezett az értékek megőrzésére, és lehetőség szerinti legnagyobb mértékű bemutatásával a város vonzerejének növelésére, eleve javasoljuk, hogy a tér rehabilitációja és a földalatti parkoló kiépítésének programja váljék el egymástól. Javasoljuk tehát, hogy a mélygarázs építését a városban olyan helyen valósítsák meg, ahol nem semmisítenek meg építészettörténeti, várostörténeti értékeket. 
Az ICOMOS MNB készségesen ajánlja fel a részvételét a megfelelő helyszín kiválasztásával kapcsolatos előkészítő munkában, szakmai egyeztetésekben.

Budapest 2011-03-28   

Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága

Román András Dokumentációs Központ